Egészségügyi Ellátás az EU-ban Ideiglenes Kintartózkodás Során

Egészségügyi Ellátás az EU-ban

Ha Ön uniós állampolgár, és váratlanul megbetegszik, miközben ideiglenesen – például üdülési, üzleti vagy tanulmányi célból – egy másik uniós országban tartózkodik, jogosult arra, hogy igénybe vegyen minden olyan orvosi ellátást, amely nem várhat addig, míg hazatér. Az uniós állampolgárok ugyanolyan jogokkal rendelkeznek az egészségügyi ellátás tekintetében, mint azok, akik az adott országban rendelkeznek biztosítással.

Fontos! Ha külföldre utazik, mindig vigye magával az európai egészségbiztosítási kártyáját (EHIC), amely igazolja, hogy Ön biztosított az EU valamely tagországában.

A kártya hiányában sem tagadhatják meg Öntől a kezelést, azonban ebben az esetben előfordulhat, hogy Önnek előre kell fizetnie az ellátásért, és hazatérését követően kérelmezheti a költségek megtérítését.

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya Kiváltása

Az európai egészségbiztosítási kártya az egészségbiztosítójától igényelhető, és nem kell érte fizetni. Egyes országokban az országos egészségbiztosítási kártyával együtt adják ki, míg másokban külön kell azt kérelmezni. Fontos figyelmeztetés, hogy számos csaló honlap működik, amelyek pénzt kérnek azért, hogy beszerezzék Önnek a kártyát. Mindig közvetlenül az egészségbiztosítójához forduljon, ha ilyen kártyára van szüksége.

Ne feledkezzen meg arról sem, hogy érdeklődjön egészségbiztosítójánál, hogy biztosítása kiterjed-e családtagjaira is, ha ők is Önnel utaznak.

Korátozások az Európai Egészségbiztosítási Kártya Használatában

A nem uniós országok állampolgárai nem jogosultak orvosi ellátás igénybevételére az európai egészségbiztosítási kártyával Dániában, Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban, kivéve, ha menekültként élnek valamelyik uniós országban, vagy ha uniós állampolgár családtagjaiként rendelkeznek biztosítással.

A kártya nem terjed ki a mentési műveletekre és hazaszállításra. Ha biztosra szeretne menni, és azt szeretné, hogy ingyenesen hazaszállítsák, ha külföldön súlyosan megbetegszik vagy komoly balesetet szenved, külön biztosítást kell kötnie.

Továbbá, az európai egészségbiztosítási kártya nem fedezi a magánegészségügyi ellátásokat, és nem érvényes tervezett gyógykezelések költségeire sem, ha azokat más uniós országban veszi igénybe.

Példa Eset

Egy svéd állampolgár, Sven, síelni ment Franciaországba. A második napon megsérült a térde a lesiklás közben, és a francia mentőszolgálatnak kellett lehoznia őt a hegyoldalról. Hazatérése után Sven meglepődött, amikor borsos számlát kapott a mentési műveletek költségeiről. Az európai egészségbiztosítási kártya nem fedezi a keresési és mentési költségeket, így Svennek magának kellett kifizetnie a teljes összeget.

Fontos figyelmeztetés! Ez a cikk tájékoztató jellegű, és előfordulhat, hogy tartalmaz elavult információkat. A legfrissebb és pontosabb részletekért kérjük, látogasson el a következő hivatalos weboldalra: EU – Unplanned Healthcare Temporary Stays.

Az európai egészségbiztosítási kártya megfelelő használatával biztonságosan és zökkenőmentesen vehet igénybe orvosi ellátást a külföldi utazásai során is.

  • Távmunkában végzett állami és közigazgatási munkák külföldről – Lehetőség vagy illúzió?
    A távmunka az utóbbi évek egyik legnagyobb munkaerőpiaci változása lett – de vajon a közszférát is elérte ez a forradalom? Egyre több magyar közalkalmazott, köztisztviselő vagy állami háttérintézménynél dolgozó kérdezi: vajon lehetséges-e a munkáját külföldről, otthonról végezni? A kérdés bonyolultabb, mint elsőre gondolnánk. A távmunka elterjedése – de nem a közszférában A versenyszféra már évekkel…
  • Digitális nomádként Európában – Hogyan dolgoznak külföldön a magyar szabadúszók?
    A 2020-as évekre a digitális nomádság már nem csupán egy szűk réteg kiváltsága, hanem egyre több magyar fiatal és tapasztalt szakember választja ezt az életformát. Az online munkavégzés lehetővé teszi, hogy az ember bármelyik európai országban éljen és dolgozzon – akár egy tengerparti városban, akár egy hegyvidéki kisvárosban. De mit is jelent digitális nomádnak lenni,…
  • Kettős állampolgárság az EU-ban – Amit a magyaroknak érdemes tudni
    A globalizáció és a fokozott mobilitás korában egyre több magyar él, tanul vagy dolgozik külföldön. Ennek természetes következménye lehet, hogy az adott ország állampolgárságát is szeretnék megszerezni – a magyart megtartva. De vajon lehetséges ez? Milyen előnyei és hátrányai vannak a kettős állampolgárságnak magyar állampolgárként? Cikkünk ezekre a kérdésekre ad választ, friss 2025-ös információk alapján….
  • Lakhatási támogatások külföldön: Milyen lehetőségeik vannak a magyar állampolgároknak az EU-ban?
    Egyre több magyar állampolgár él és dolgozik az Európai Unió különböző tagállamaiban. A megélhetés egyik legnagyobb kihívása külföldön a lakhatás költségeinek fedezése – különösen a nyugat-európai országokban, ahol az albérletárak és az ingatlanárak folyamatosan emelkednek. Szerencsére sok EU-tagország biztosít különféle lakhatási támogatásokat, amelyekre akár magyar állampolgárok is jogosultak lehetnek, amennyiben megfelelnek az adott ország feltételeinek….
  • Külföldön született, mégis magyarul tanul – Hogyan segíthetjük gyermekeinket a kétnyelvű nevelésben?
    Egyre több magyar család él hosszabb-rövidebb ideig külföldön, és egyre több magyar gyermek születik idegen nyelvi környezetben. Ilyen helyzetben gyakori kérdés: hogyan őrizhető meg a magyar nyelv és kultúra, ha a mindennapi élet idegen nyelven zajlik? A kétnyelvű nevelés nem csupán lehetőség, hanem hosszú távú befektetés is gyermekünk jövőjébe – de tudatos figyelmet és következetességet…

Vélemény, hozzászólás?